Neden Boykot Etmeliyiz?

Hepimiz birer tüketiciyiz. Üreticilerin mal ve hizmetlerini satın alan ya da satın alma potansiyeli olan kişiler bizleriz. Piyasaya yön verense bizim tercihlerimiz. Biz menfaat odaklı olup tercihlerini sadece ihtiyaçlara göre yapan değil vicdan sahibi tüketicileriz!

İsrail’in Filistin topraklarındaki işgal ve katliamları, kutsal mescidimiz Mescidi Aksa’ya yönelik saldırgan tutumları, başta Kudüs olmak üzere her gün imza atılan insan hakları ihlalleri ve Gazze’de yaşanan soykırım, bugüne dek belli başlı zamanlarda yapılıp sonradan unutulan boykotu yeniden gündeme getirdi. Bu kez tüm tüketici davranışlarımızı değiştirecek ve sürekliliği olacak bir boykotla İsrail’in ekonomik gücüne darbe vurma kararlılığından vazgeçmeyeceğiz! Çünkü biliyoruz ki, doğal kaynak zenginliği bulunmayan İsrail’in dünyanın 30. büyük ekonomisine sahip olmasında dış ticaret bağlantılarının çok büyük etkisi var. İsrail kendi kaynaklarında ticaretinin çoğunu ABD, İngiltere ve Almanya ile gerçekleştirdiğini ifade ediyor.

Sektörü elinde tutan dünya devlerinin İsrail’in işgal topraklarındaki yatırımları, ortaklıkları, iş anlaşmaları sürdükçe bu yatırımlardan beslenen İsrail ekonomisi güçlenecek ve askeri harcamalar için kaynak bulmaya devam edecek demektir.

Uluslararası ticaret ve yatırımlara bağımlı olan İsrail, ekonomik boykotlara çok duyarlı. Yeter ki, elimizdeki tüketici gücünü fark edelim ve bu kez boykota kararlı bir şekilde devam edelim. İsrail’in Gazze’de imza attığı soykırımın maddi bedelinin 50 milyar doların üzerinde olması bekleniyor. Ekonomik olarak abluka altına alınan bir İsrail, bu maliyetin altından kalkamaz. Kurşunları, bombaları durduramayabiliriz ama bunların satın alındığı kaynağı kurutmak bizim vazifemiz.

Hazırladığımız bu rehberde bir İsrail firması bulunmuyor. Ama yıllık net geliri milyar doları aşan, sektörü elinde tutan, İsrail’in işgal topraklarında fabrika ve merkezleri olan, istihdam sağlayan, iş anlaşmaları yaparak İsrail merkezli şirketleri destekleyen çok uluslu 10 şirketin ülkemizde en çok satılan ürünleri bulunuyor. Bizler bu boykotla dünya devi firmaları İsrail’le olan iş anlaşmalarını sonlandırmaları, yatırımları bırakmaları, İsrail ile olan bağlarını kesmeleri için baskı altına alıyoruz. Bu, boykotla ablukadır!

Bu rehberde, özellikle market alışverişlerimizde en sık rastladığımız, reyonların tamamını kaplayan, ev ekonomisinde önemli bir yekun tutan temizlik ve kozmetik ürünleri olmak üzere sektörlerine göre ayrılmış boykot markalarını bulacaksınız.

Bu rehberde yer alan her ürün boykot ürünüdür ama her boykot ürünü bu rehberde yer almamaktadır. Çünkü bu çalışmamız, özellikle dünya devi üreticilerin en sık kullanılan market ürünlerini hedef alan sonuç odaklı bir çalışmadır.

Direnmeye ev alışverişlerinden başlıyoruz. Haydi, şimdi sıra bizde. Unutmayalım; tüketmezsek tükenirler!

Evvela samimiyet. Samimi niyet. (İbrahim Tenekeci)